Tournament History – at Nationals

These lists are based on the best information available, anyone who sees any errors or missing information may contact the website to update information.

Please select an event to see which team/singles attended the Canadian Championships, where they finished and who was on the team.

INTERPROVINCIAL

Event for all league bowlers who form a four player team in a pins over average event.

Placement

From

Team Members

2018-2019

GOLD

Leduc Lanes

  • Bonnie Engelking
  • Gary Sandercock
  • Sheldon Ross
  • Mitchell Ross
  • Paul St. Yves (coach)

2017-2018

Bronze

Rocky Lanes

  • Ben Borley
  • Tamara Borley
  • Sheryl Ashley
  • Jasmine Holiwaty
  • Bonnie Malmas (coach)

2015-2016

4th in Round Robin

Rocky Lanes

  • Bonnie Malmas
  • Reiner Smith
  • Sam Leavitt
  • Mary Fillion
  • Linda Seitz (coach Ponoka)

9th in Round Robin

Leisure Lanes

  • Brian Henke
  • Sylvia Hitchcock
  • Tricia Wigston
  • Chris Taylor
  • Eric Andersen (coach)

Alberta sends two teams to Nationals. This was the first time that both our zone teams won at provincials.

2013-2014

8th in Round Robin

Rocky Lanes

  • Bonnie Malmas
  • Bev Morin
  • Ken DeMarce
  • Peter Rabena (Red Deer)
  • Linda Seitz (Coach Ponoka)

2012-2013

Bronze

Heritage Lanes

  • Ty Frank
  • Connor Odenbach
  • Julia Stadelman
  • Terra Nystrom
  • Donna Smith (coach)

2011-2012

9th in Round Robin

Leisure Lanes

  • Shari Hansen
  • Kelly Budd
  • Steve Budd
  • Ty Frank
  • Eric Andersen (Coach)

2006-2007

4th in Round Robin

Heritage Lanes

  • Wade Berg
  • Don Lattery
  • Nancy Smith
  • Carol Brown
  • Eric Andersen (Coach)

2005-2006

12th in Round Robin

Rocky Lanes

  • Dale McKenelley
  • Curtis McKenelley
  • Bonnie Malmas
  • Bev Morin
  • Debbie Boswell (Coach)

2004-2005

Unknown

Unknown

  • Larry Gabert
  • Wayne Walker
  • Candice Bakkeli
  • Carol Walker
  • Eric Andersen (Coach)

OPEN

High average bowlers compete at the zone level to form ladies, men’s and mixed teams for provincials and nationals.

The top three bowlers at zones also compete for the singles championships at provincial and national levels.

Placement

Team

Team Members

2017-2018

4th

Men’s Team

  • Geno Ziebarth
  • Shelby Chrest
  • Harvey von Hollen
  • Justin Langrock
  • Gary Baird
  • Karie Kreutz
  • Mike Tweedy(coach)

2015-2016

GOLD

Men’s Team

  • Shelby Chrest
  • Gene Ziebarth
  • Erik Kjos
  • Gary Baird
  • Victor Fobert
  • Karie Kreutz
  • Greg Gigliuk (coach)

9 th

Men’s Singles

Greg Gigliuk

2014-2015

5th

Men’s team

  • Greg Gigliuk
  • Gary Baird
  • Victor Fobert
  • Gene Ziebarth
  • Brandon Cockburn
  • Erik Kjos
  • Lynn Howell (coach)

2013-2014

SILVER

Men’s Team

  • Gary Baird
  • Karie Kreutz
  • Geno Ziebarth
  • Harvey von Hollen
  • Justin Langrock
  • Shelby Chrest
  • Mike Tweedy (coach)

4th

Men’s Singles

  • Gary Baird

2012-2013

GOLD

Men’s Singles

*Victor Fobert

* Victor represented the North in this event and moved to the Central Zone in 2014.

2008-2009

8th

Men’s Singles

  • Geno Ziebarth

2007-2008

5th

Men’s Singles

  • Lawrence Fobert

2005-2006

SILVER

Men’s Team

  • Lawrence Fobert
  • Geno Ziebarth
  • Shelby Chrest
  • Blair Pizzey
  • Greg Gigliuk
  • Brad Aasen
  • Bob Guthrie (Coach)

2004-2005

GOLD

Men’s Team

  • Brad Aasen
  • Gary Baird
  • Vince Chartier
  • Lawrence Fobert
  • Blair Pizzey
  • Greg Gigliuk
  • Mike Tweedy (Coach)

2003-2004

Unknown

Mixed Team

  • Mike Tweedy
  • Vince Chartier
  • Rollie Gervais
  • Tricia Mantai
  • Andrea Leavitt
  • Rhonda Barber
  • Dale Holfeld (Coach)

2000-2001

GOLD

Men’s Team

  • Gene Ziebarth
  • Vince Chartier
  • Lawrence Fobert
  • Gary Baird
  • Brad Sinclair
  • Bob Guthrie
  • Eric Andersen (Coach

1999-2000

GOLD

Men’s Singles

  • Geno Ziebarth

1998-1999

Unknown

Mixed Team

  • Nancy Gervais
  • Lis Jorgensen
  • Dianne Moore
  • Stan Skoye
  • Tom Alford
  • Lonnie Staples
  • Bob Guthrie (Coach)

1996-1997

Unknown

Ladies Team

  • Rhonda Barber
  • Roxane Doyle
  • Nancy Gervais
  • Bev Gigliuk
  • Jeri-Lee Miller
  • Lynn Miller
  • Lawrence Fobert (Coach)

1992-1993

GOLD

Men’s Team

  • Jan Andersen
  • Lawrence Fobert
  • Mike Tweedy
  • Mike DiPietro
  • Greg Gigliuk
  • Rollie Gervais
  • Ed Gabrielson (coach)

1991-1992

Unknown

Men’s Team

  • Doug Morrical
  • Gene Ziebarth
  • Tom Alford
  • Lawrence Fobert
  • Jan Andersen
  • Harry George
  • Ed Gabrielson (coach)

1990-1991

Unknown

Men’s Team

  • Mark Jackson
  • Greg Gigliuk
  • Stan Skoye
  • Lawrence Fobert
  • Gene Ziebarth
  • Tom Stevenson
  • Tom Alford (coach)

1989-1990

Unknown

Ladies Team

  • Rhonda Barber
  • Nancy Gervais
  • Andrea Ratcliffe
  • Lynn Miller
  • Judy Grinde
  • Leanne Eriksen
  • Louise Holmes (Coach)

Unknown

Mixed Team

  • Kathy Gabrielson
  • Sandra Cockburn
  • Marlene Gill
  • Tom Stevenson
  • Jan Andersen
  • Tony Steere
  • Bernie Fournier
  • Don Gill (Coach)

1987-1988

GOLD

Mixed Team

  • Lynn Miller
  • Marg Sloan
  • Geraldine Ford
  • Greg Gigliuk
  • Fred Milner
  • Rollie Gervais
  • Jan Andersen
  • Tom Alford (Coach)

1984-1985

Unknown

Ladies Team

  • Bev (Meyer) Gigliuk
  • Germaine Knipple
  • Phyl Ward
  • Billie Wood
  • Carol Bradford
  • Nancy Gervais
  • Louise Holmes (Coach)

1983-1984

GOLD

Ladies Singles

  • Bev (Meyer) Gigliuk

Unknown

Men’s Team

  • Greg Gigliuk
  • Lawrence Fobert
  • Jan Andersen
  • Dave Nelson
  • Bill Tronnes
  • Gary Tunbridge
  • Tom Alford (Coach)
YOUTH CHALLENGE

Alberta sends a team of six bowlers from across the province based on singles results at the provincial championship.

Placement

Team Member(s)

2008-2009

GOLD

  • Holly Harris

2007-2008

Unknown

  • Holly Harris
  • Catherine Porter

2005-2006

Bronze

  • Justin Langrock

1999-2000

5th

  • Derek Dobbs

The team set a Canadian record for pinfall in the Youth Challenge, which stood until two years ago.

1997-1998

GOLD

  • Victor Fobert